Dôvera

Spolu
patričnosť

Poslanie

Dôvera

KONFERENCIE svetlo & soľ ...

MALENOVICE (cz) 5. - 7. 5. 2025
LIPTOVSKÝ JÁN (sk) 10. - 12. 11. 2025

Matúš 5, 13-15

Ak soľ stratí chuť,
čím ju osolia?
Už nie je na nič,
len ju ...

Spolu
patričnosť

Miestne komunity
podporujú sociálnu súdržnosť

... vyhodiť von,
aby ju ľudia
pošliapali. Ani
lampu nezažnú a
nepostavia ju ...

MALENOVICE (cz) 5. - 7. 5. 2025 | LIPTOVSKÝ JÁN (sk) 10. - 12. 11. 2025

Poslanie

Vy ste soľ zeme.
Vy ste svetlo sveta.

... pod mericu, ale
na svietnik, aby
svietila všetkým,
ktorí sú v dome.

MALENOVICE (cz) 5. - 7. 5. 2025 | LIPTOVSKÝ JÁN (sk) 10. - 12. 11. 2025

MIESTNE KOMUNITY
PODPORUJÚ
SOCIÁLNU SÚDRŽNOSŤ

Ako oživiť

KONFERENCIE
svetlo & soľ

5. - 7. 5. 2025 | MALENOVICE (cz)

10. - 12. 11. 2025 | LIPTOVSKÝ JÁN (sk)

Dôvera je neviditeľný tmel spoločnosti. Je ako kyslík, ktorý nevidíme, no pod vodnou hladinou spoznávame, že bez neho my, ľudia, nedokážeme prežiť. Dokážu naše spoločnosti držať pohromade, keď oslabnú súdržné sily dôvery a vzájomnej spolupatričnosti? A čo pre jej súdržnosť potrebujú robiť miestne angažované komunity kresťanov?

O ČO IDE konferencii svetlo & soľ

Konferencia svetlo & soľ ponúka v dvoch pripravovaných termínoch spojenie angažovaných kresťanov z Českej republiky a Slovenska, ktorým leží na srdci budúcnosť stredoeurópskeho regiónu, chcú vedieť lepšie čeliť súčasným výzvam oslabujúcim spoločenskú súdržnosť a posilňovať vzájomné sily dôvery a spolupatričnosti.

Konferencia je určená angažovaným členom a pracovníkom Českobratrské církve evangelické (cz), Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku (sk) alebo Slezské církve evangelické a. v. (cz).

TÉMY, ktorým sa budeme venovať

SCHOPNOSŤ DÔVEROVAŤ A VZŤAHOVÁ VÄZBA

PSYCHOLOGICKÁ PERSPEKTÍVA

MÁRIA TIŇOVÁ

Zážitky v ranom detstve výrazne ovplyvňujú našu schopnosť dôverovať sebe aj iným. V dospelosti sa odrážajú v našom prežívaní a vzťahoch. Nikto z nás si svoje prostredie detstva nevybral. V tom sme si všetci rovní. Z tohto poznania vychádza Teória súcitnej mysle. Ponúka porozumenie našim emóciám a následné spôsoby a zručnosti, ktoré vedia nastavenia z detstva vyvážiť. Náš každodenný život sa tak môže stať otvorenejší a pokojnejší.

SÚDRŽNOSŤ A POLARIZÁCIA V KOMUNITÁCH

SOCIOLOGICKÁ PERSPEKTÍVA

PAVOL KOSNÁČ | HUGO GLOSS

Sociálna kohézia, alebo spoločenská súdržnosť, je termín, ktorý vedci vymysleli, aby popísali spoločenské sily, ktoré držia ľudské skupiny pokope. Niekedy hovoríme aj o „lepidle spoločnosti“. Pred dnes asi najsilnejším „lepidlom“ – národnou identitou – tu bola tá lokálna a náboženská. V čase silnej polarizácie, ktorá oslabuje, okrem iného, aj národné identity, bývajú tie lokálne a náboženské neraz tie najsilnejšie, ktoré človek má. Aké riziká, aké zodpovednosti, ale aj aké príležitosti to so sebou prináša, otvoríme v tejto diskusii.

KRESŤANIA, MISIA A SOCIÁLNA SÚDRŽNOSŤ

TEOLOGICKÁ PERSPEKTÍVA

PAVOL BARGÁR

V úvode sa pozrieme na fenomén náboženstva v súčasnej spoločnosti z religionistickej perspektívy. Nasledovať budú teologické myšlienky nad úlohou kresťana ako jednotlivca i cirkvi ako spoločenstva pri vytváraní sociálnej súdržnosti. V závere si predstavíme misijný model „prorockého dialógu“, ktorý zdôrazňuje aktívne zapojenie sa kresťanov do procesu Božej premeny a obnovy stvorenia.

POSLANIE KRESŤANSKÝCH KOMUNÍT V BÚRLIVÝCH DOBÁCH

TEOLOGICKÁ PERSPEKTÍVA

PAVEL HOŠEK

Kresťania síce nepotrebujú štát, resp. špecifické politické zriadenie, majú totiž prísľub eschatologickej večnosti a pozemskú prítomnosť môžu považovať za prechodný stav. Dostali však v Ježišových slovách „Vy ste svetlo a soľ“ pozemskú úlohu, ktorá zaväzuje prinášať do väčšinovej spoločnosti pozitívne impulzy. Majú v tomto svete prorocký úrad. Apropo, soľ má ako dochucovací, tak aj dezinfekčný účinok.

SKÚSENOSTI S DEPOLARIZÁCIOU

PERSPEKTÍVA Z PRAXE

LUKÁŠ ZORÁD

V tejto prednáške sa pozrieme na rôzne výskumy, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť psychologické a sociálne javy, ktoré nám vstupujú do procesu polarizácie, ale zároveň na také, ktoré nám môžu pomôcť v procese depolarizácie. Pozrieme sa taktiež na množstvo praktických prípadových štúdií zo sveta i z domova.

WORKSHOPY

WORLD CAFFE

WORKSHOP

LUKÁŠ ZORÁD

V tomto diskusnom formáte si hlbšie preberieme osobné skúsenosti účastníkov konferencie s polarizáciou, prediskutujeme, v akých kontextoch ich zažívajú, v ktorých témach a budeme diskutovať, čo by mohli byť príklady dobrej praxe v kontexte účastníkov konferencie. Cieľom tohto formátu je vzájomná inšpirácia k budovaniu vyššej dôvery v spoločnosti. Každý účastník by mal odísť s nápadom, čo by vedel v praxi využiť v jeho pracovnom prostredí.

ROZHOVOR S ČLOVEKOM S OPAČNÝM NÁZOROM ČI INÝMI HODNOTAMI

WORKSHOP

LUKÁŠ ZORÁD

Facilitované diskusné cvičenia zamerané na objavovanie vnútorných bariér. Čo nám bráni rozprávať sa s ľuďmi s opačnými hodnotami? Čo nám, naopak, môže pomôcť? Kedy je to vhodné a kedy do toho vôbec neísť? S akým cieľom vstupujeme do diskusie s názorovým oponentom?

REČNÍCI konferencie

Pavol Bargár

je docentom na Katedre religionistiky Evanjelickej teologickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Profesijne sa zaujíma o vzťah teológie a kultúry, podoby náboženstva v súčasnej spoločnosti, misiológiu a medzináboženské vzťahy. Je tiež členom riadiaceho výboru Medzinárodnej rady kresťanov a Židov (ICCJ). Slúži ako výpomocný kazateľ Českobratskej cirkvi evanjelickej.

Hugo Gloss

je spoluzakladateľom a projektovým riaditeľom DEKK Inštitútu v Bratislave, ktorý sa venuje výskumu sociálnej kohézie, polarizácie a dôvery. Téme sociálnej kohézie sa venuje aj ako doktorand na Katedre sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Na Bolonskej univerzite a Univerzite Roma Tre v Ríme študoval medzinárodné vzťahy a v rokoch 2015 – 2022 koordinoval projekty Slovenskej katolíckej charity v Iraku, Sýrii, Libanone a na Ukrajine. Je ženatý a má štyri deti.

Pavel Hošek

vedie katedru religionistiky na Evanjelickej teologickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Vo svojej práci výnimočne prepája svet teológie, religionistiky a literatúry, čím inšpiruje českú verejnosť svojím zanietením pre vzťah viery a kultúry. Ako kazateľ Cirkvi bratskej a autor kníh o duchovných rozmeroch diel Tolkiena, Lewisa či Hrabala otvára čitateľom dvere do mystického sveta príbehov. Jeho život je pestrofarebnou mozaikou akademického bádania, duchovného hľadania a lásky k slovu, ktorá oslovuje srdcia i mysle.

Pavol Kosnáč

je riaditeľom DEKK Inštitútu v Bratislave, ktorý sa venuje výskumu sociálnej kohézie, polarizácie a dôvery. Okrem toho je jediným slovenským súdnym znalcom pre náboženský extrémizmus. Je vedeckým pracovníkom Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV a členom Kráľovského antropologického inštitútu (RAI) v Londýne. Doktorát z politológie získal na Masarykovej univerzite v Českej republike, predtým študoval religionistiku na Oxforde a v Bratislave.

Mária Tiňová

je psychoterapeutkou (ClinPsyD) a absolventkou psychológie s doktorátom z klinickej psychológie na University of Birmingham (UK). Po 15 rokoch práce v britskom národnom zdravotníctve (NHS) sa v r. 2015 vrátila na Slovensko, kde má súkromnú prax pocuvajme.sk. Absolvovala výcvik v Kognitívno-behaviorálnej terapii, Terapii zameranej na súcit a trumaterapii EMDR. Okrem individuálnej práce vedie aj Kurzy činorodého súcitu a kurzy Terapeutického rodičovstva pre rodičov detí v náhradnej starostlivosti. (Foto: Adam Rábara)

Lukáš Zorád

je riaditeľ, tréner a konzultant PDCS. Koordinuje projekty, najmä so zameraním na prevenciu extrémizmu, depolarizáciu či stratégie, ako sa vysporiadať s rôznymi online hrozbami od nenávistných prejavov až po organizačnú kyberbezpečnosť. Organizuje medzinárodnú konferenciu „Občianski aktéri v konfliktoch“. Baví ho vzdelávanie a je autorom viacerých metodických príručiek. V minulosti pôsobil ako rozvojový pracovník Človeka v Ohrození v Keni, Južnom Sudáne a Tanzánii, žil vo Walese a Nemecku.

čo si účastník ODNESIE

Okrem podnetných myšlienok a zdieľaných skúseností z workshopov aj tri inšpiratívne publikácie. Anglickú štúdiu Cirkev a sociálna súdržnosť: Spájanie komunít a služba ľuďom a taktiež metodické príručky Podpora sociálnej súdržnosti.

PROGRAM konferencií

10.00 – 12.15 Registrácia
12.00 – 13.00 Obed
14.00 – 14.05 Otvorenie Konferencie
14.05 – 14.20 Biblická zamyslenie
14.20 – 15.20 SCHOPNOSŤ DÔVEROVAŤ A VZŤAHOVÁ VÄZBA

Psychologická perspektíva | Mária Tiňová

15.20 – 15.45 Diskusia
15.45 – 16.15 Prestávka na občerstvenie
16.00 – 16.25 Check-In
16.30 – 17.30 SÚDRŽNOSŤ A POLARIZÁCIA V KOMUNITÁCH

Sociologická perspektíva |  Pavol Kosnáč, Hugo Gloss

17.30 – 17.50 Diskusia
18.00 – 19.00 Večera
19.30 – 20.30 KRESŤANIA, MISIA A SOCIÁLNA SÚDRŽNOSŤ

Teologická perspektíva | Pavol Bargár (iba 5. 5. 2025)

19.30 – 20.30 POSLANIE KRESŤANSKÝCH KOMUNÍT V BÚRLIVÝCH DOBÁCH

Teologická perspektíva | Pavel Hošek (iba 10. 11. 2025)

20.30 – 21.00 Diskusia
08.00 – 09.00 Raňajky
09.00 – 09.15 Biblická zamyslenie | Ivan Eľko (generálny biskup ECAV)
09.15 – 10.00 DEPOLARIZÁCIA V PRAXI

Perspektíva odborníka z praxe | Lukáš Zorád

10.00 – 10.15 Prestávka na občerstvenie
10.15 – 12.15 WORLD CAFFE

Diskusná aktivita | Lukáš Zorád

12.15 – 13.30 Obed
14.30 – 16.00 ROZHOVOR S ČLOVEKOM OPAČNÉHO NÁZORU ALEBO HODNÔT

Facilitované diskusné cvičenie | Lukáš Zorád

16.00 – 17.45 Prestávka na občerstvenie, zdieľanie skúseností lokálnych komunít
18.00 – 19.00 Večera
08.00 – 09.00 Raňajky
08.45 – 09.30 Check-Out
09.30 – 09.45 Biblická zamyslenie
09.45 – 10.45 KNIHA Cirkev a sociálna súdržnosť: Spájanie komunít a služba ľuďom

František Korečko

10.45 – 11.15 Prestávka na občerstvenie
11.15 – 11.45 METODICKÁ PRÍRUČKA Podpora sociálnej súdržnosti

František Korečko

11.45 – 12.15 Hodnotenie konferencie
12.30 – 13.30 Obed

 

PREČO PRÍSŤ na konferenciu?

Témy, ktoré hýbu našou dobou

Nemusia sa nám páčiť, no POTREBUJEME sa nimi zaoberať …

Inšpiratívni rečníci

Je dobré počúvať druhých. A ešte lepšie tých, ktorí MAJÚ ČO POVEDAŤ …

Zdieľanie skúsenosti

Pohľad druhého človeka rozširuje našu PERSPEKTÍVU a pohľad spoza hraníc ju rozširuje o to VIAC …

Priateľská atmosféra

Ak je záujem o druhého súčasťou nášho života, sme OBDARÚVANÍ …

CENA konferencie

55€

Záujemca má možnosť zvoliť si JEDEN Z DVOCH TERMÍNOV konferencie: 5. – 7. 5. 2025 Malenovice alebo 10. – 12. 11. 2025 Liptovský Ján.

NEVÁHAJTE s nákupom, ak vás téma zaujíma. Kapacita daného termínu konferencie je obmedzená na 60 účastníkov.

Ak máte záujem zúčastniť sa konferencie, no jej kapacita je vyčerpaná, využite nákup vstupenky variant NÁHRADNÍK. Organizátor vás bude informovať o uvoľnení kapacity v danom termíne alebo vám rezervačný poplatok vráti.

AKO sa zaregistrovať?

Stačí si zakúpiť vstupenku a pri nákupe zvoliť variant ČCE, ECAV alebo SCEAV.

Vstupenky budú v predaji DO NAPLNENIA KAPACÍT hotelov. Vstupenky „náhradník“ budú v predaji do začiatku konferencie.

AKO SA DOSTANETE na podujatie

Máte OTÁZKY?

Píšte ich na email

frantisek.korecko@edumiscentrum.sk

alebo telefonujte na číslo +421 948 066 951.

ORGANIZÁTORI konferencie

PODPORILI nás

Názov malého projektu: Miestne komunity posilňujúce sociálnu súdržnosť | Kód výzvy: FMP/MI/01 | Program: Interreg Slovensko – Česko 2021-2027 – Fond malých projektov

Zdieľaj podujatie

Skutočnosť, že fakticky sú kresťanmi iba nie mnohí, vzrušovala profesora Bartha práve tak málo, ako farára Bartha. Vedľa kresťanov tu sú „už-nie-kresťania“: tí, ktorí kresťanmi boli a už nimi nie sú, tí, ktorí vieru náhle stratili alebo ju postupne stratili. Barthovi však ležia omnoho viac na srdci „ešte-nie-kresťania“: tí, ktorí sa kresťanmi doposiaľ nestali a ktorí sa nimi môžu a majú stať a o ktorých máme dobrú nádej, že sa nimi ešte stanú; ... designovaní kresťania.

― Jan Štefan, in: Bible, křesťanstvi a kultúra